סיכום שנת 2023 בהטבות לעובדים - המגמות המרכזיות והצפי לשנה הקרובה

המטרה היא לא רק לגייס עובדים לתפקידים שונים, אלא גם לשמר אותם לאורך זמן ולטפח מחויבות גבוהה יותר לארגון. ניתוח מגמות בתחום זה יכול לספק תובנות שימושיות לקבלת החלטות נכונות יותר בנושא.

סיכום שנת 2023 בהטבות לעובדים - המגמות המרכזיות והצפי לשנה הקרובה

הטבות לעובדים – הפלטפורמה למימוש עצמי ופיתוח

עובדים רבים שואפים למימוש עצמי ולהתפתחות במישור המקצועי והאישי. מעסיקים מודעים הולכים ומכירים בכך שעידוד צמיחה כזו תורמת הן לסיפוק העובדים והן לחדשנות ויצירתיות בארגון. 

כתוצאה מכך אנו עדים למגמה גוברת של מתן תמריצים מגוונים לפיתוח אישי – החל ממלגות ומענקים ללימודים אקדמיים והכשרות מקצועיות, וכלה בהקצאת זמן שבועי מובנה לפרויקטים אישיים הקשורים לתחומי העניין של העובד. 

בנוסף, ארגונים טכנולוגיים מובילים אף מציעים תגמול כספי עבור השתלבות בתוכניות חדשניות כגון מעבדות מחקר ופיתוח או קבוצות חשיבה יצירתיות. מהלכים אלו נועדו לא רק לשפר את איכות החיים של העובדים אלא גם לנצל את הפוטנציאל והיצירתיות שלהם לקידום הארגון כולו.

התאמה אישית ומודלים גמישים של הטבות

אחת המגמות הבולטות בשנת החולפת היא המעבר למודלים גמישים יותר של הטבות עובדים, זאת כדי להתאים אותן טוב יותר לצרכים משתנים. דוגמה לכך היא אימוץ מודל "בנק שעות", שבמסגרתו ניתנת לעובד מכסת שעות שנתית לצרכים כגון חופשה או מחלה, במקום ימי חופשה קבועים. גישה זו מעניקה לעובדים שליטה רבה יותר על אופן ניצול הזמן, מה שתורם לאיזון בין עבודה לחיים אישיים. מגמה נוספת בתחום זה היא התאמה אישית של חבילת ההטבות לכל עובד, מתוך "תפריט" אפשרויות.

רווחת העובדים – בריאות פיזית ונפשית

נושא שעלה השנה לסדר העדיפויות בתחום ההטבות הוא הדגש על בריאות ורווחת העובדים. יותר ויותר חברות מרחיבות את סל ביטוחי הבריאות, וכן מציעות הטבות ייעודיות כגון מימון פעילות ספורטיבית, טיפולים פסיכולוגיים, או ימי מחלה נוספים. מטרתן היא שיפור איכות חיי העובדים וסיוע בהתמודדות עם לחצים. צעד נוסף שאומץ על ידי חברות מובילות כגון מיקרוסופט הוא יום שישי ללא פגישות כהטבה להפחתת עומסים.

נושא משמעותי נוסף הוא הדגש על קיימות ותרומה חברתית כחלק ממטרות הארגון וכבסיס להטבות לעובדים. לדוגמה, חברות טכנולוגיה רבות החלו להציע בונוסים או אופציות מניות על בסיס השגת יעדי קיימות. בנוסף חל גידול בהטבות המעודדות מעורבות קהילתית כגון ימי התנדבות בתשלום. המטרה היא יצירת מחויבות משותפת של העובדים לחזון הארגון.

מגמה חדשה יחסית שצוברת תאוצה בשנים האחרונות היא הדגש על בריאות נפשית כחלק אינטגרלי מרווחת העובדים. יותר ויותר מחקרים מראים כי לחץ נפשי, חרדה ותחושת מיצוי הם בעיות רווחות בקרב עובדים בארגונים מודרניים.

כתוצאה מכך גובר המודעות לכך שהזנחת בריאות נפש פוגעת משמעותית בתפקוד ובפרודוקטיביות של עובדים. 

ארגונים מובילים החלו להיענות לצורך זה על ידי מתן גישה נרחבת יותר של העובדים לשירותי יעוץ וטיפול פסיכולוגי, לרבות באמצעות אפליקציות דיגיטליות. בנוסף, תוכניות לשיפור המודעות העצמית ושיטות להרגעה והתמודדות עם לחצים, כגון סדנאות מדיטציה, הפכו נפוצות יותר כהטבה לעובדים. 

גישה זו נועדה לתמוך בהם ולספק כלים מעשיים להתמודד עם אתגרי היומיום. ישנן עדויות רבות כיום להשפעה החיובית של צעדים אלו על שביעות הרצון בעבודה, על הפחתת תחלופה, ואף על שיפור כמותי בתפוקות וביצועים.

אימוץ טכנולוגיית מתקדמות

מגמה אחרונה בולטת לציון היא המשך הטמעה של טכנולוגיות מתקדמות בתחום ניהול הטבות העובדים. אפליקציות ופלטפורמות ייעודיות מאפשרות הפצת מידע, בחירה בין אופציות ואף בקשות אוטומטיות של הטבות בהתאם לזכאות האישית. כלים אלה משפרים את חוויית העובד והנגשת ההטבות, וגם מוזילים עלויות באמצעות אוטומציה של תהליכים מורכבים המבוססת על בינה מלאכותית.

אבל מה ההשלכות של כל המגמות הללו על השנה הבאה 2024? להערכתי, רובן ימשיכו ואף יתחזקו בהיותן חלק ממגמה ארוכת טווח. יחד עם זאת, בשל חששות גוברים להאטה כלכלית ייתכן ויחול צמצום בהיקפי תקציבים המופנים להטבות עובדים.  כתוצאה מכך חלק מהארגונים יאלצו לבצע התאמות ולרכז משאבים בהטבות לטווח הארוך והקשורות לליבת העשייה, על חשבון אלמנטים משלימים.

על מנת להתמודד עם האתגרים והשינויים הצפויים, על הארגונים להקפיד הן על גמישות תפעולית בניהול ההטבות והן על שקיפות ותקשורת יעילה מול העובדים. כך ניתן יהיה לשמור על מיקוד בקידום מטרות ליבה ארוכות טווח גם בתנאים משתנים, ובמקביל להסביר ולמתן שינויים במידת הצורך.

בסיכומו של דבר, התחום הדינאמי של הטבות לעובדים צפוי להמשיך ולהשתנות. עם זאת, שילוב נכון של יצירתיות, טכנולוגיה ומדיניות אחראית יאפשר לארגונים להתאים את עצמם למגמות ולצרכים המשתנים תוך שמירה על תרומה אפקטיבית להנעת העובדים ולהשגת מטרות העל של הארגון בטווח הארוך.

להצטרף לסיבוס

ארוחות, הנחות והטבות ב-9,500+ מסעדות ובתי עסק! כדי לשמוע עוד על כל מה שיש לסיבוס לתת לכם, נשמח לחזור אליכם.

בתור מי תצטרפו?
מחפשים עוד סיבות?
עשינו תיאבון לסיבוס במשרד?
הצטרפו ל-5,300 חברות שכבר נהנות מאוכל טוב ועוד המון הטבות
שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה
Boost your employees
הצטרפו לנבחרת המסעדות של סיבוס
השאירו פרטים כדי להתחיל ליהנות מחשיפה יומיומית לעשרות אלפי לקוחות
שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה
Boost
your
business